10.09.2014

Dziesięciolecie prywatyzacji Szpitala św. Rocha w Ozimku

W 2014 roku mija 10-lat od prywatyzacji należącego do EMC Instytut Medyczny Szpitala św. Rocha w Ozimku.

Dziesięciolecie prywatyzacji Szpitala św. Rocha w Ozimku.

 

Z tej okazji 6 września w Krasiejowie koło Ozimka odbył się uroczysty piknik rodzinny dla wszystkich pracowników Szpitala św. Rocha oraz przedstawicieli szpitali i przychodni Grupy EMC. Wzięło w nim udział ponad 400 osób.

„Dziesięć lat temu decydując się na przejęcie upadającego szpitala w Ozimku byliśmy pionierami w skali kraju. Dzisiaj Szpital w Ozimku jest cieszącą się dobrą opinią pacjentów, prężnie działającą placówką. Doświadczenia, które nabyliśmy podczas tej pierwszej prywatyzacji, pozwoliły nam z sukcesem powiększać Grupę EMC o kolejne jednostki. Obecnie nasza sieć w Polsce liczy 10 szpitali oraz 16 przychodni i planujemy dalszy rozwój” – powiedział Piotr Gerber Przewodniczący Rady Nadzorczej EMC Instytut Medyczny.

W 2003 roku Starosta Opolski Henryk Lakwa, jako pierwszy starosta w kraju, zdecydował się na zlikwidowanie publicznego szpitala powiatowego z zamiarem powierzenia zarządzania placówką prywatnemu podmiotowi. Od 2004 roku szpital w Ozimku prowadzi EMC Instytut Medyczny. Przed prywatyzacją sytuacja finansowa opolskiej placówki była tragiczna – zadłużenie sięgało 10 mln zł, przy 7,3 mln zł rocznego przychodu z NFZ.

Pierwsze miesiące po przejęciu Szpitala św. Rocha nie były łatwym okresem, gdyż trzeba było przekonać mieszkańców Ozimka i okolic, że nie będą musieli płacić za usługi medyczne.

„Tuż po sprywatyzowaniu szpitala obserwowaliśmy masowy odpływ w pacjentów. Trzeba było kilku miesięcy, żeby przełamać stereotypy myślenia miejscowej ludności i przekonać mieszkańców, że leczenie w ładnych salach, z obrazami na ścianach oraz restauracyjne posiłki można otrzymać w ramach finansowania przez NFZ" – wspomina Józef Tomasz Juros, ordynator Chirurgii w 2004 roku, a dziś Dyrektor i Członek Zarządu EMC Instytut Medyczny.

Przez 10 lat działalności w ramach Grupy EMC Szpital św. Rocha poszerzył ofertę usług medycznych, blisko dwukrotnie zwiększył kontrakty z NFZ. Przede wszystkim podniesiony został standard usług: szpital wyremontowano, uzupełniono i zakupiono nowe wyposażenie, zatrudniono nowych specjalistów, wprowadzono nowe metody leczenia i organizacji pracy.

Dzisiaj opolska placówka specjalizuje się w technikach endoskopowych i zabiegach laparoskopowych. Operacje w Szpitalu św. Rocha przeprowadza m.in. prof. Józef Dzielicki wybitny chirurg, zaliczany twórców laparoskopii w Polsce .
Potwierdzeniem wysokiej jakości i bezpieczeństwa oferowanych pacjentom usług medycznych jest uzyskanie przez Szpital św. Rocha w Ozimku w czerwcu 2014 roku akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Obecnie poziom zatrudnienia wynosi ponad 170 osób, czyli tyle samo ile przed prywatyzacją.

Szpital św. Rocha w Ozimku prowadzi oddziały: chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, pediatrii, rehabilitacji, oddział opieki długoterminowej dla dzieci oraz zakład opiekuńczo-leczniczy dla dorosłych.
W skład Grupy EMC wchodzi obecnie 10 szpitali z ponad 1.600 łóżkami oraz 16 przychodni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej.