teleporady
Biopsja fuzyjna prostaty

Biopsja fuzyjna prostaty

Nowoczesna diagnostyka raka prostaty - Wrocław

NA CZYM POLEGA BIOPSJA FUZYJNA PROSTATY?

Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących u mężczyzn nowotworów. Jego odpowiednio szybkie wykrycie umożliwia przeprowadzenie procedur medycznych, pozwalających pacjentom cieszyć się pełnią zdrowia. Wśród najlepszych sposobów na zdiagnozowanie raka gruczołu krokowego należy wymienić biopsję fuzyjną. To nowoczesna metoda, wykorzystująca zaawansowane rozwiązania technologiczne, polegające na nałożeniu na siebie (fuzji) w czasie rzeczywistym obrazów z rezonansu magnetycznego oraz ultrasonografu. To połączenie sprawia, że otrzymany w badaniu obraz jest wyjątkowo dokładny, a przez to ma wysoką wartość diagnostyczną.

 

KIEDY WYKONAĆ BIOPSJĘ FUZYJNĄ?


Bezpośrednim wskazaniem do przeprowadzenia biopsji fuzyjnej jest przede wszystkim podejrzenie raka prostaty. Tego typu rozpoznanie mogą dać badania rezonansem magnetycznym, badanie per rectum lub wyniki badań laboratoryjnych krwi (poziom PSA w surowicy).

 

ZALETY DIAGNOSTYKI


Wśród wielu zalet biopsji fuzyjnej warte podkreślenia są:

  • szczegółowy obraz obszaru poddawanego badaniu
  • dokładne określenie miejsca, z którego mają zostać pobrane wycinki, a dzięki temu zmniejszenie liczby pobieranych wycinków
  • krótki czas potrzebny na otrzymanie diagnozy
  • umożliwienie wdrożenia sposobu leczenia optymalnego dla danego przypadku

  1252-zabieg-transperineal-postate6biopsy-probe-acquisition-2jpg

CZY ISTNIEJĄ PRZECIWWSKAZANIA DO BADANIA?

  • Zabieg biopsji fuzyjnej nie powinien być przeprowadzany u osób, u których zdiagnozowano zaburzenia krzepnięcia krwi.
  • Przeciwwskazaniem jest również gorączkowe zapalenie gruczołu krokowego (ostre zapalenie prostaty, przebiegające z gorączką)

 

Izabela Leonik – koordynator

" "