Wybitny urolog operuje w Piasecznie

Pierwsze w Polsce zabiegi usunięcia przerostu prostaty przy użyciu lasera holmowego.

Fernando Gómez Sancha, światowej sławy urolog, specjalizujący się w małoinwazyjnych operacjach prostaty, przeprowadzi pierwsze w Polsce zabiegi usunięcia przerostu prostaty przy użyciu lasera holmowego. Rozpoczęcie stałej współpracy z zagranicznym ekspertem pozwoli na wykonywanie zabiegów leczenia prostaty na najwyższym światowym poziomie.

Pionierskie zabiegi będą wykonywane 1 i 2 sierpnia w EMC Szpitalu św. Anny w Piasecznie.  Zoperowanych zostanie 12 mężczyzn w wieku 60-80 lat z okolic Piaseczna Warszawy i Radomia. Na problemy z prostatą cierpią od 5-10 lat, a w tym czasie byli leczeni tylko farmakologicznie.

Do usuwania tkanki, która blokuje przepływ moczu wykorzystuje się laser holmowy. Zabieg zapewnia skuteczne leczenie nawet mężczyznom z poważnie powiększoną prostatą. HoLEP usuwa cały fragment zmienionego gruczołu i jednocześnie pozwala zachować usuniętą tkankę, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium i określić charakter, co jest bardzo istotne w m.in. w diagnostyce raka prostaty. W porównaniu do starszych metod leczenia HoLEP umożliwia znacznie szybszą regenerację po zabiegu oraz pozwala doszczętnie usunąć przerośnięty gruczoł. Dzięki temu zabiegi są bardzo skuteczne – jedynie mniej niż 2 procent mężczyzn, wymaga ponownego leczenia.

Dr Fernando Gómez Sancha jest kierownikiem Katedry Urologii i Chirurgii Robotycznej na ICUA - Clinica CEMTRO w Madrycie, gdzie specjalizuje się w laserowej prostatektomii za pomocą laserów GreenLight i Holmium oraz robotycznej radykalnej prostatektomii. Pracuje również w Hill Clinic (Sofia, Bułgaria). Był jednym z pierwszych lekarzy operujących laserem GreenLight i do używania go wyszkolił chirurgów w setkach szpitali na całym świecie.

Szpital św. Anny w Piasecznie jako jedyny w Polsce stosuje metodę HoLEP jako zabieg pierwszego wyboru.  Oddział urologiczny Szpital św. Anny prowadzi leczenie w ramach NFZ i odpłatnie, a  w ramach pakietu onkologicznego wykonywana jest pełna diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego.