teleporady

Poradnia Logopedyczna

Nasi specjaliści:

mgr Ksenia Korzeniec - logopeda

Poradnia Logopedyczna w Katowicach specjalizuje się w diagnostyce i terapii zaburzeń mowy i komunikacji zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

 

Cennik Poradni Logopedycznej:

- Konsultacja, diagnoza logopedyczna - trwa do 60 min - 90 zł

- Terapia logopedyczna (zajęcia 30 minut) - 55 zł

- Terapia logopedyczna (zajęcia 60 minut) - 90 zł

- Terapia logopedyczna dla dwóch osób (zajęcia 30 min) - 70 zł

- Terapia logopedyczna dla dwóch osób (zajęcia 60 min) – 120 zł

 Zaburzenia mowy u dzieci

-       Terapia zaburzenia rozwoju mowy, w tym przede wszystkim usuwanie wad wymowy, takich jak m.in. seplenienie, reranie, lambdacyzm, kappacym, gammacym, mowa bezdźwięczna. Terapia zaburzeń mowy obejmuje szereg specjalistycznych i etapowych czynności zmierzających do usunięcia bądź złagodzenia tych zaburzeń.

-       Terapia zaburzeń komunikacji językowej i opóźnionego rozwoju mowy (gdy dziecko, mimo ukończenia drugiego roku życia, nie mówi lub komunikuje się sposób bardzo odbiegający od rówieśników).

-       Usuwanie zaburzenia pisania i czytania u dzieci, które prowadzi do wielu dysfunkcji w środowisku szkolnym i życiu codziennym. Terapia zaburzeń czytania i pisania obejmuje szereg metod m.in. psychoterapeutycznych, stymulujących, usprawniających koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność grafomotorycznej itd.

Terapia dzieci prowadzona jest w formie zabawy, z czynnym udziałem rodziców bądź opiekunów, którzy otrzymują wskazówki dotyczące codziennego postępowania w pracy nad doskonaleniem mowy swojego dziecka.

 Zaburzenia mowy u dorosłych 

●      Terapia afazji i dysartrii po udarach, urazach mózgu oraz w chorobach neurodegeneracyjncyh (kiedy na ich skutek pojawiły się problemy z nadawaniem i odbieraniem mowy, jej rozumieniem, zapamiętywaniem słów, ich myleniem, logiczną analizą wypowiedzi słownej).

●      Specjalistyczne wspomaganie umiejętności mowy i komunikacji językowej. Zaburzenie komunikacji językowej zwykle pojawia się w wyniku chorób takich jak m.in. choroba Alzheimera i inne choroby otępienne, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane itp.

●      Profesjonalna terapia obejmująca eliminację problemów z komunikowaniem się w życiu społecznym (np. zaburzenia w czytaniu i pisaniu, zaburzenia ekspresji mowy itp.)

 Terapia dorosłych opiera się na dostosowaniu ćwiczeń do warunków codziennego życia pacjenta, aby mógł on pracować nad umiejętnościami komunikacyjnymi nie tylko w gabinecie, ale także i w domu.

 Zaburzenia mowy - przyczyny m.in.:

●      zaburzenia wynikające z defektów anatomicznych

●      zaburzenia mowy zewnątrzpochodne (środowiskowe), w których nie stwierdza się defektów anatomicznych

●      zaburzenia mowy wynikające z uszkodzenia struktur kory mózgowej

●      zaburzenia mowy powstałe w wyniku chorób

 Terapia logopedyczna jest nieustanną współpracą i dialogiem między terapeutą a pacjentem. Mimo że zaburzenia mowy i komunikacji można klasyfikować i nazywać, każdy pacjent jest inny, więc w każdym przypadku metody pracy są dostosowywane do konkretnej osoby.

Informacja i rejestracja

Przychodnia EMC Silesia jest czynna w godzinach od 7.00 do 18.30