teleporady
Małoinwazyjne leczenie schorzeń kręgosłupa

Małoinwazyjne leczenie schorzeń kręgosłupa

Obecnie nasi pacjenci z racji wykonywanych zawodów zmuszeni są do wielogodzinnej pracy w wymuszonej pozycji, również ciężka praca fizyczna ma negatywny wpływ na układ kostny, a w szczególności kręgosłup. Dodatkowo choroby współistniejące jak wady postawy, skolioza, kręgozmyki powodują narastanie dolegliwości bólowych. W wielu przypadkach mimo prawidłowego leczenia farmakologicznego oraz rehabilitacji nie jesteśmy w stanie uwolnić naszego pacjenta od bólu i dolegliwości przechodzą w fazę przewlekłą. Wtedy najbardziej pomocne mogą być małoinwazyjne zabiegi leczenia kręgosłupa.

Głównym celem małoinwazyjnych zabiegów leczenia kręgosłupa jest zatrzymanie przewodzenie impulsów bólowych lub ich modulacja.

Wykorzystywane są do tego :

Środki farmakologiczne podawane w okolicę zakończeń nerwowych lub okolicę przebiegu struktur układu nerwowego

Podstawowym elementem zabiegów małoinwazyjnych są blokady terapeutyczne. Mają one zastosowanie w przypadkach kiedy objawy bólowe nie ustają lub nie zmniejszają się mimo  prawidłowo prowadzonej farmakoterapii i rehabilitacji. Małoinwazyjne zabiegi leczenia kręgosłupa służą także do diagnostyki czynnościowej, kiedy mamy wątpliwości co do źródła powstawania bólu. Czasami to dzięki nim jesteśmy w stanie precyzyjnie zaplanować prawidłowe leczenie operacyjne. Podczas wykonywania blokad stosujemy  środki miejscowo znieczulające tj. lignokaina, bupiwakaina dodatkowo możemy wzmocnić efekt stosując kortykosteroidy do podawania miejscowego.

Termolezja - fale radiowe o wysokich częstotliwościach

Kolejnym narzędziem, które posiadamy do walki z bólem są fale radiowe o wysokich częstotliwościach ( termolezja ). Ich zastosowanie podzielić można, w zależności od umiejscowienia elektrody, na centralne ( wewnątrzkanałowe ) oraz obwodowe. Dodatkowym wyróżnikiem są metody ciągłe z generowaniem wysokiej temperatury ( 80 st. C) niszczące patologiczne zakończenia nerwowe oraz pulsacyjne - modulujące (naprawiające) struktury nerwowe - gdzie maksymalna temperatura dochodzi do 42 st C.

Wertebroplastyka (cementoplastyka ) kręgosłupa w złamaniach osteoporotycznych

Wertebroplastyka jest to zabieg polegający na przezskórnym wstrzyknięciu cementu kostnego do zmienionego patologicznie trzonu kręgowego. Głównym celem wertebroplastyki jest redukcja, a zazwyczaj całkowite zniesienie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Kyfoplastyka balonowa

Kyfoplastyka balonowa to małoinwazyjna technika umożliwiająca leczenie niektórych złamań odcinka piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Z pomocą specjalnej prowadnicy, wprowadza się do kręgu specjalny balon. Ten rozprężając się unosi złamany trzon na odpowiednią wysokość. Wówczas balon jest usuwany, a powstałe miejsce wypełniane specjalnym cementem.

Blokada stawów miedzykręgowych pod kontrolą RTG

Blokada stawów miedzykręgowych pod kontrolą RTG  to ostrzyknięcie lekiem przeciwzapalnym I znieczulającym punktów bólowych.

Nukleoplastyka

Nukleoplastyka to operacja leczenia dyskopatii pod kontrola rtg metoda przezskórna.

Wskazania do zabiegów:

Ból pochodzący ze stawów międzykręgowych 80-90%
Zespół szyjno-barkowy
Szyjnopochodne bóle głowy
Zespół rzekomo - korzeniowy
Choromanie neurogenne
Ból o charakterze neuropatycznym ( piekący, palący, parzący)
Przewlekły zespół bólowy pooperacyjny kręgosłupa
Neuralgia międzyżebrowa
Ból stawu krzyżowo biodrowego
Coccydynia

Zabiegi zaleca się także pacjentom z  zespołami bólowymi kręgosłupa zdyskwalifikowanym z zabiegów operacyjnych kręgosłupa ze względu duże obciążenia ogóle organizmu oraz tym którzy sami z nich zrezygnowali.

Zapraszamy do naszej Poradni Leczenia Kręgosłupa.

Skontaktuj się z nami.

Informacja i rejestracja

"