teleporady

Poradnia Proktologiczna

ul. Armii Krajowej 35:lek. Michał Łabul- specjalista chirurgii ogólnej
       

 

 

 

 

 

 

Poradnia proktologiczna działająca w Przychodni Lubmed specjalizuje się w diagnostyce, badaniu i leczeniu schorzeń końcowego odcinka przewodu pokarmowego (odbytu i odbytnicy). Nasi specjaliści rozpoznają i zalecają stosowną terapię na podstawie wywiadu z pacjentem, analizy objawów, badania fizykalnego, a jeśli zachodzi potrzeba, rekomendują wykonanie niezbędnych badań endoskopowych tj.: anoskopia i/lub rektoskopia. W razie potrzeby wykonywana jest biopsja lub wycięcie zmiany, przy czym pobrany materiał zostaje przekazany do badania histopatologicznego. 

Dolny odcinek układu pokarmowego — choroby i profilaktyka:

W Poradni proktologicznej przeprowadzane są badania przewodu pokarmowego, ze szczególnym uwzględnieniem dolnego odcinka, w celu zdiagnozowania chorób jelita grubego i odbytnicy.

Poradnia Proktologiczna wyposażona jest w specjalistyczną dedykowaną schorzeniu aparaturę USG, która umożliwia ocenę głębiej położonych zmian podśluzówkowych. 

Do najczęstszych dolegliwości, które wymagają fachowej konsultacji z lekarzem proktologiem, zaliczamy m.in.:

 • ból odbytu (zwykle bardzo dotkliwy), który może być symptomem schorzeń takich jak: ropnie, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, infekcyjne zapalenie odbytu, zapalenie prostaty, zapalenie macicy, endometrioza, ciąża pozamaciczna, zapalenie wyrostka robaczkowego
 • świąd odbytu
 • hemoroidy, czyli żylaki odbytu
 • guzki odbytu
 • przetoki okołoodbytnicze
 • choroby zwieraczy (nietrzymanie stolca)
 • krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego
 • grzybica przewodu pokarmowego

Objawem, który wymaga pilnej konsultacji z lekarzem specjalistą, jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Może ono wskazywać na szereg poważnych dolegliwości zdrowotnych, w tym m.in. polipy jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, żylaki odbytu, a nawet zmiany nowotworowe. Leczenie krwawienia z przewodu pokarmowego uzależnione jest od przyczyny i wymaga specjalistycznej diagnozy lekarza proktologa.

Informacje o zabiegach wykonywanych w Poradni:

 • Anoskopia- badanie odbytu za pomocą specjalnego wziernika z podłączonym źródłem światła. Umożliwia dokładne obejrzenie kanału odbytu i postawienie lub potwierdzenie wcześniejszej diagnozy. Badanie jest niebolesne i trwa do 5 minut. Nie wymaga specjalnego przygotowania, zaleca się wcześniejsze wypróżnienie i opróżnienie pęcherza. 
 • Rektoskopia- badanie ostatnich ok. 20 cm jelita grubego za pomocą specjalnego wziernika. Umożliwia ocenę całej odbytnicy. W ramach przygotowania do badania konieczne jest wykonanie wlewki doodbytniczej dzień przed i rano w dniu badania.
 • USG przezodbytnicze- ultrasonograficzne badanie obrazowe wykonywane specjalną głowicą anorektalną, umożliwiające ocenę tkanek kanału odbytu i dalszej części odbytnicy położonych głębiej, niedostępnych w badaniach endoskopowych. Trwa od kilku do kilkunastu minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest to doskonałe narzędzie do oceny ropni odbytu, przetok odbytu, uszkodzeń mięśni zwieraczy oraz nowotworów dolnej części odbytnicy.
 • Zakładanie gumowych podwiązek na hemoroidy (metoda Barrona)- bezoperacyjny, skuteczny i bezpieczny sposób leczenia hemoroidów. Po uwidocznieniu powiększonego hemoroida przeznaczonego do podwiązania wciąga się go do cylindra ligatora, a następnie zsuwa się podwiązkę na jego podstawę. Podwiązka powoduje niedokrwienie i martwicę, co prowadzi do zwłóknienia guzka i jego późniejszego odpadnięcia. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Przez kilka dni pacjent może odczuwać niewielkie bóle, uczucia parcia na stolec.
 • Wycięcie fałdów anodermy- leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu fałdów wokół odbytu w znieczuleniu miejscowym. Zabieg trwa ok 10-20 minut.  Anoderma to skóra wokół odbytu. Często dochodzi do jej przerostu. Objawia się to luźnymi fragmentami skóry wystającymi z odbytu. Mogą one powodować problem estetyczny. Znacznie powiększone fałdy anodermy utrudniają utrzymanie odpowiedniej higieny okolicy odbytu i predysponują do rozwijania się stanów zapalnych.
 • Nacięcie zakrzepu brzeżnego odbytu- zabieg polega na nacięciu guzka i usunięciu powstałej skrzepliny. Bolesny guzek na brzegu odbytu może być objawem zakrzepu brzeżnego odbytu, inaczej nazywanym zakrzepicą żylaka zewnętrznego odbytu lub zakrzepicą okołoodbytniczą. Występuje najczęściej po wysiłku, długotrwałym siedzeniu lub jest efektem zaparcia. . Po zabiegu odczuwane jest znaczne zmniejszenie bólu.

 

Informacja i rejestracja

" "