teleporady
Leczenie chorób proktologicznych przy użyciu lasera

Leczenie chorób proktologicznych przy użyciu lasera

 

LASEROWA PLASTYKA HEMOROIDÓW (LHP)

Guzki krwawnicze, popularnie nazywane hemoroidami, ma każdy człowiek. Pełnią one funkcję doszczelniającą, odpowiadają za ok. 15% napięcia spoczynkowego w kanale odbytu. Najczęściej występują trzy sploty hemoroidalne, rzadziej cztery. Gdy dochodzi do nieprawidłowego przerostu hemoroidów, wraz z nim mogą pojawiać się nieprzyjemne objawy, takie jak krwawienie związane z wypróżnianiem, świąd, pieczenie, dyskomfort okolicy odbytu, wypadanie hemoroidów, stany zapalne z powstaniem zakrzepów. Mówimy wtedy o chorobie hemoroidalnej.

Chorobę hemoroidalną w jej początkowym stadium zwykle udaje się opanować przestrzeganiem odpowiedniej diety, zmianą trybu życia i szeroko dostępnymi czopkami lub maściami. W bardziej zaawansowanych przypadkach, tj. w II-IV stadium choroby hemoroidalnej, jedynym skutecznym, uwzględniającym przyczynę choroby sposobem leczenia jest leczenie zabiegowe. LHP, czyli leczenie hemoroidów z wykorzystaniem lasera, jest najnowszą, skuteczną i bezpieczną metodą leczenia choroby hemoroidalnej. 

Przebieg zabiegu:

Zabieg trwa około 15 minut. Polega na wprowadzeniu światłowodu do powiększonego guzka krwawniczego i podaniu wiązki lasera o specjalnie dobranej długości fali, co prowadzi do zamknięcia się naczyń doprowadzających krew do hemoroidów i obkurczania samych poduszek hemoroidalnych. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Jest wykonywany w ramach chirurgi jednego dnia – pacjent po zabiegu wypisywany jest do domu. W przeciwieństwie do metod klasycznych, LHP jest mało bolesna i umożliwia szybki powrót do pełnej aktywności, a powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Skuteczność metody LHP jest wysoka: w badaniach klinicznych 99% pacjentów poddanych zabiegowi odczuwało poprawę, a u 80% pacjentów występujące wcześniej objawy całkowicie ustąpiły.

 
LASEROWE ZAMKNIĘCIE PRZETOKI ODBYTU (FILaC)

Przetoka odbytu to patologiczny, niegojący się kanał, który swoje ujście wewnętrzne ma w kanale odbytu, a ujście zewnętrzne na powierzchni skóry. Przetokę najczęściej poprzedza pojawienie się ropnia odbytu, rzadziej jego przyczyną są choroby zapalne jelit, powikłania wcześniejszych operacji, ciała obce, urazy, a czasami przyczyna nie jest uchwytna.

Typowy objaw przetoki odbytu to wyciek treści ropnej z okolicy odbytu z towarzyszącym uczuciem wilgoci. Mogą także wystąpić świąd, pieczenie, gorsze trzymanie gazów i stolca, a w przypadku zamykającego się ujścia zewnętrznego bóle i nawracające ropnie.

Leczenie przetoki odbytu jest wyłącznie chirurgiczne. Klasyczne operacje wiążą się z koniecznością przecięcia części włókien mięśni zwieraczy odbytu, co może być przyczyną nietrzymania gazów i stolca.

Jedną z najnowszych metod leczenia przetoki odbytu z zaoszczędzeniem mięśni zwieraczy jest zabieg FiLaC (Fistula Laser Closure – pol. Zamknięcie Przetoki Laserem).  Skuteczność metody FiLaC oceniana jest, w zależności od różnych źródeł, na 50-80% całkowitego wygojenia przetoki. Skuteczność leczenia zwiększa wcześniejszy luźny drenaż przetoki gumowym setonem, który umożliwia swobodne oczyszczanie się przetoki i zmniejszenie średnicy jej kanału (światłowód wtedy lepiej przylega do ściany przetoki).

Przebieg zabiegu:

 

Zabieg trwa około 10 minut. Przeprowadzany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym. Polega na wprowadzeniu giętkiego światłowodu do kanału przetoki i zamknięciu jej poprzez emisję promienistej wiązki lasera. Podczas zabiegu mięśnie zwieracze pozostają nienaruszone, co warunkuje dobre trzymanie gazów i stolca. Zabieg przeprowadzany jest w ramach chirurgii jednego dnia.

LASEROWE LECZENIE CYSTY PILONIDALNEJ (SiLaC)

Cysta pilonidalna, zwana inaczej cystą lub torbielą włosową, jest uciążliwą chorobą okolicy szpary międzypośladkowej. Głównym objawem choroby jest przewlekły wyciek treści surowiczo-ropnej. Często jest to poprzedzone pojawieniem się bolesnego ropnia, który może także nawracać w przyszłości. Przypadłość najczęściej dotyczy młodych mężczyzn w 3-4 dekadzie życia.

Leczenie cysty pilonidalnej jest wyłącznie chirurgiczne. Klasyczne techniki chirurgiczne polegają na wycięciu skóry i tkanki podskórnej objętej chorobą aż do kości krzyżowej, stosuje się także metody z przesunięciem płatów skórno-podskórnych. Z uwagi na operowaną okolicę infekcje i złe gojenie rany po tego typu zabiegach są tak częste, że rekonwalescencja zwykle przedłuża się, nawet do kilku miesięcy. Niektórzy chirurdzy z tego powodu decydują się nawet na nie zszywanie rany i pozostawienie jej do zagojenia „na otwarto”.

Leczenie z wykorzystaniem lasera jest najnowszą i najmniej inwazyjną metodą leczenia cysty pilonidalnej. Procedurę cechuje wysoka skuteczność, dobry efekt estetyczny i krótki okres rekonwalescencji.

Przebieg zabiegu :


Zabieg trwa około 15 minut. Przeprowadzany jest w krótkim znieczuleniu dożylnym. Polega na wykonaniu małego nacięcia ujść cysty, oczyszczeniu jej, a następnie wprowadzeniu światłowodu emitującego promienistą wiązkę lasera, która zamyka torbiel. Zabieg jest przeprowadzany jest w trybie chirurgii jednego dnia.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu LHP, FILaC oraz SiLaC:

Przed zabiegiem przeprowadzonym w Szpitalu Regionalnego Centrum Zdrowia konieczna jest konsultacja w ramach Poradni Proktologicznej w EMC Przychodnie LUBMED przy ul. Armii Krajowej 35 w Lubinie.

 Zabiegi wykonuje:
lek. Michał Łabul- specjalista chirurgii ogólnej

Informacja i rejestracja

"