Wiosenne porządki... w zdrowiu

Niby każdy z nas wie, jak duże znaczenie ma profilaktyka zdrowotna i że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jednak w natłoku codziennych obowiązków często zapominamy o tym, co najważniejsze – kompleksowym dbaniu o swoje zdrowie. Tylko regularne badania mogą zapobiec wystąpieniu poważnych chorób, a dzięki temu zapewnić nam spokój i możliwość korzystania w pełni z uroków życia. Z dr n. med. Edytą Karasek – specjalistą chorób wewnętrznych, lekarzem prowadzącym programu „Przegląd po 30-tce”, realizowanego w Szpitalu EuroMediCare we Wrocławiu, rozmawiamy o konieczności wczesnego wykrywania chorób cywilizacyjnych.

Puls EMC: Skąd pomysł na program zdrowotny dla osób po 30. roku życia?

Edyta Karasek: Pomysłodawcą jest sam Pan Prezes EMC - Piotr Gerber, który będąc miłośnikiem motoryzacji, doskonale zdaje sobie sprawę, że o służące mu pojazdy dba, jak tysiące kierowców i regularnie pilnuje terminów serwisu. Ta obserwacja skłoniła go do refleksji, że przecież w samochodzie czy motorze zepsute części można wymienić lub nawet zmienić pojazd na nowszy model, a z własnym zdrowiem tego zrobić się nie da. Ponadto wartość samochodu czy motoru jest zawsze określona, ale czy można wycenić ile warte jest zdrowie? Każdy zdaje sobie sprawę, że zdrowie jest bezcenne. Dopóki jesteśmy zdrowi, dopóty cieszymy się życiem i nie doceniamy tego szczęścia. Dopiero w momencie, gdy tracimy zdrowie, zaczynamy intensywnie myśleć jak je odzyskać. Niestety czasami jest już za późno.

Zadajmy więc sobie pytanie: „Co jest dla mnie najcenniejsze”? Odpowiedź nasuwa się sama: „Zdrowie i życie moje i moich najbliższych”. Kiedy już uświadomimy sobie tę fundamentalną prawdę, myśli same zaczną poszukiwać pomysłu jak zadbać o zdrowie, by cieszyć się nim długie lata.


Puls EMC: A dlaczego właśnie po 30-tce?

E.K.: Program badań profilaktycznych „Przegląd po 30-tce” został przygotowany dla tej grupy pacjentów, którzy najbardziej narażeni są na rozwój chorób cywilizacyjnych, czyli osób po 30. roku życia. W tym wieku ludzie są z reguły zawodowo bardzo aktywni i w związku z tym nie mają czasu na wsłuchiwanie się w symptomy własnego ciała, które mogą być niepokojące lub zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. A właśnie w tym momencie ich organizm wymaga szczególnej opieki. Odpowiednio wczesne wykrycie niepokojących schorzeń może niekiedy uratować życie.

Dlatego właśnie stworzyliśmy specjalny program badań profilaktycznych, pozwalający na wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych. Program istnieje od listopada 2002 roku i już na stałe wpisał się w harmonogram szpitala. Jak dotąd przebadaliśmy grupę około 1000 pacjentów, którzy są zadowoleni z zaproponowanej im usługi i polecają nas swoim znajomym.
Realizowany program ma dać poczucie bezpieczeństwa, uświadomić że wszystko z naszym stanem zdrowia jest w porządku lub wymaga jednak pewnej „naprawy”.


Puls EMC: Na czym wzorowali się Państwo przy układaniu programu zdrowotnego?

EK: Idea podobnych działań profilaktycznych realizowana jest w krajach Europy Zachodniej w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Oczywiście zakres tamtych badań różni się między sobą w zależności od posiadanego rodzaju ubezpieczenia. Natomiast żaden z tamtejszych ubezpieczycieli nie oferuje badań profilaktycznych w takim zakresie, jaki znajduje się w naszej ofercie. Biorąc pod uwagę zasady przeprowadzania działań profilaktycznych w krajach Europy Zachodniej, naturalnym jest fakt, że propozycja takich kompleksowych badań, przeprowadzanych na terenie naszego szpitala, jest odpłatna. Życzylibyśmy sobie i pacjentom, aby usługa tego typu mogła być refundowana przez ubezpieczyciela polskiego.


Puls EMC: Przeprowadzenie tak kompleksowych badań zapewne wymaga bogatego zaplecza medycznego...

EK: Tak. Bardzo ważnym warunkiem, dzięki któremu mógł zostać zrealizowany pomysł na program badań profilaktycznych, jest szczególne zaplecze medyczne, jakim możemy się pochwalić. Mam na myśli Szpital Specjalistyczny z Przychodnią EuroMediCare we Wrocławiu przy ul. Pilczyckiej, którego wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i wysoko wykwalifikowany personel lekarski umożliwiają przeprowadzanie diagnostyki laboratoryjnej, RTG, USG, NMR oraz endoskopowej przewodu pokarmowego. Ponadto w placówce oferujemy leczenie zabiegowe schorzeń przewodu pokarmowego, układu ruchu i urologicznych metodami klasycznymi, jak również małoinwazyjnymi: endoskopową i laparoskopową.


Puls EMC: Jakim badaniom możemy się poddać w trakcie pobytu diagnostycznego?

EK: Proponujemy standardowy zakres badań, do których należą: badania laboratoryjne, obrazowe: RTG, USG: jamy brzusznej, szyi, tarczycy, piersi, prostaty, tętnic lub żył metodą Dopplera, rezonans magnetyczny, badania endoskopowe przewodu pokarmowego oraz konsultacje lekarskie. Ten zestaw zawsze może zostać rozszerzony o inne rodzaje badań laboratoryjnych lub o dodatkowe konsultacje lekarzy specjalistów. Ostateczny zakres ustalany jest na podstawie oceny aktualnego stanu zdrowia pacjenta, kwalifikowanego do programu badan profilaktycznych, jakiej poddawany jest podczas wstępnego badania lekarskiego. Program badań został tak zaplanowany, by można było wykryć najczęstsze choroby cywilizacyjne: układu krążenia, metaboliczne, nowotwory.


Puls EMC: Dlatego w pakiecie badań konsultacje specjalistyczne z zakresu kardiologii oraz chirurgii gastroenterologicznej wymienia się jako obligatoryjne?

EK: Uznaliśmy, że każdy po 30., a szczególnie osoby, które zajmują odpowiedzialne stanowiska, są najbardziej narażone na choroby cywilizacyjne i powinny poddać się tym badaniom. Podejrzenie choroby układu krążenia ustala się na podstawie wywiadu lekarskiego, stąd konieczność wykonania tego typu konsultacji. Jeśli okaże się potrzebna dodatkowa diagnostyka kardiologiczna, to ma ona miejsce. Natomiast konsultacja z chirurgiem przewodu pokarmowego wynika bezpośrednio z przeprowadzania badań endoskopowych. W przypadku postawienia rozpoznania wymagającego podjęcia leczenia zabiegowego udział chirurga jest nieodzowny.


Puls EMC: Na czym polega endoskopia?

EK: Jest to metoda badania oparta na tzw. wziernikowaniu przy użyciu odpowiedniego sprzętu medycznego, który zaopatrzony jest w światłowód, a „wnętrze pacjenta” można oglądać na monitorze. Endoskopia dotycząca górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj.: przełyku, żołądka i dwunastnicy zwana jest popularnie gastroskopią. Natomiast endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego, dotycząca jelita grubego, to sigmoidoskopia lub kolonoskopia. Każda z tych endoskopii różni się między sobą i zawsze wiąże się z obawą pacjenta przed poddaniem się tego rodzaju diagnostyce. Wartym podkreślenia jest fakt, że w ramach „przeglądu” każde z tych badań wykonywane jest w pełnym komforcie dla pacjenta, w krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym, polegającym na wprowadzeniu pacjenta w uśpienie pod kontrolą lekarza anestezjologa. Badanie jest zatem bezbolesne i nieodczuwalne.


Puls EMC: Niewątpliwym plusem programu jest przeprowadzenie kompleksowych badań w tak krótkim czasie – zaledwie 8 godzin...

EK: Badania dla wygody pacjentów odbywają się w sobotę i rzeczywiście czas przewidziany na realizację całego programu to około 8 godzin. Taki okres wystarcza nam, by zdobyć jak najwięcej informacji o stanie zdrowia pacjenta. Każda z osób, która się do nas zgłosi ma indywidualnie dostosowany program konsultacji z lekarzem oraz program badań laboratoryjnych. Na sobotni „przegląd” zapraszamy maksymalnie 6 osób, którym lekarz prowadzący w podsumowaniu przedstawia wyniki badań, zalecenia i sposób postępowania, jeśli zostanie wykryty jakiś stan chorobowy.


Puls EMC: Czy do spotkania z lekarzem i do badań powinniśmy się jakoś szczególnie przygotować?

EK: Wszelkie problemy i wątpliwości pojawiają się w trakcie pierwszej rozmowy z lekarzem prowadzącym pacjenta. Potrzebna jest wyłącznie współpraca pacjenta i rzetelne odpowiedzi na pytania stawiane przez lekarza. Podczas tego pierwszego spotkania pacjent zostaje szczegółowo poinformowany ustnie i pisemnie o sposobie przygotowania się do badań diagnostycznych.


Puls EMC: A jeśli badania wykażą jakieś nieprawidłowości.?

EK: Program powstał właśnie po to, by zapobiegać lub leczyć. Wszystkim naszym pacjentom pragniemy pomóc. Jeśli natrafimy na jakąś patologię, automatycznie zalecamy leczenie. Metody leczenia mogą być zachowawcze, polegające m.in. na przyjmowaniu leków lub zabiegowe, czyli chirurgiczne.

Tak zwany sukces terapeutyczny uzyskuje się w przypadku wykrycia choroby we wczesnym stadium zaawansowania, a najważniejsze jest to w przypadku rozpoznania chorób nowotworowych.

Żadnego pacjenta nie pozostawiamy samemu sobie. Każdy zdiagnozowany pacjent, który będzie wymagać hospitalizacji zostaje przyjęty do szpitala, bez konieczności oczekiwania w obowiązującej kolejce. Zgłaszający się do nas pacjenci traktowani są indywidualnie. Duży udział ma lekarz prowadzący, do którego należy koordynacja świadczonych usług medycznych, opieka nad pacjentem, diagnoza i pomoc medyczna w uzyskaniu leczenia w szpitalu lub w innych jednostkach medycznych.
Oczywiście badania po 30-tce to tylko propozycja skierowana do pewnej grupy osób, ale tak naprawdę każdy, niezależnie od wieku, może skorzystać z naszej pomocy i proponowanego „przeglądu”. Nikomu nie odmówimy badań ani pomocy. Dlatego też stworzyliśmy równolegle program badań profilaktycznych dla osób po 60 roku życia, jak i dla maluchów, zwany „Przeglądem Junior”.


Puls EMC: Ma Pani jakieś szczególne spostrzeżenia po tylu latach koordynowania „Przeglądu po 30-tce”?

EK: Podsumowując te kilka lat prowadzenia badań w tak szerokim zakresie, można powiedzieć, że tylko 10% z przebadanych pacjentów okazała się zupełnie zdrowa, ok. 60% miała stwierdzane stany chorobowe przewlekłe, wymagające zdecydowanej modyfikacji stylu życia, odżywiania i rozpoczęcia leczenia, a u pozostałych 30% wykryto m.in. stany tzw. przednowotworowe oraz pojedyncze przypadki chorób nowotworowych. To stanowi podstawę dla kontynuacji programu, widzimy potrzebę jego realizacji i zasadność istnienia.

Cieszy nas, że możemy pomóc, jeśli w porę wykryjemy chorobę i jesteśmy w stanie zapobiec jej dalszemu rozwojowi.

ZDROWIE JEST NAJCENNIEJSZE, WIĘC ZADBAJCIE O NIE PÓKI CZAS!!!