Wideodermatoskopia

Wideodermatoskopia

Wideodermatoskopia dostępna jest dla pacjentów w ramach poradni onkologicznej w naszym Centrum Medycznym Wejherowska we Wrocławiu.

Koszt badania - 140 zł

Badanie przeprowadza specjalista onkolog dr n. med. Mariusz Krawczyk. Na podstawie kwalifikacji zmiany skórnej, lekarz może zalecić prowadzenie systematycznej kontroli  lub też usunąć zmianę skórną w znieczuleniu miejscowym.

Informacje o badaniu
Częstość występowania czerniaka w populacji białej wzrosła dwukrotnie w ciągu ostatnich kilkunastu lat, dlatego niezwykle ważne są badania profilaktyczne znamion. Każdy dorosły człowiek powinien zbadać znamiona raz w roku, a dzieci powinny być badane raz na dwa lub trzy lata. Jeżeli dana osoba należy do grupy o zwiększonym ryzyku rozwoju czerniaka ilość badań profilaktycznych w ciągu roku powinna być większa (badanie należy przeprowadzać co 6 miesięcy).

Specjalistycznym badaniem w zakresie diagnostyki zmian skórnych jest wideodermatoskopia.

Wideodermatoskopia to bezbolesne badanie, pozwalające na ocenę zmian skórnych w dużym, cyfrowym powiększeniu. Obraz zmian skórnych jest widoczny w jakości HD, a lekarz onkolog ogląda go na dużym monitorze, co zdecydowanie ułatwia postawienie właściwej diagnozy, w odróżnieniu od klasycznej dermatoskopii.  

Obrazy pozyskane w trakcie badania wideodermatoskopem są archiwizowane w urządzeniu i przypisane do konkretnej lokalizacji na ciele Pacjenta, dzięki czemu lekarz onkolog w trakcie kolejnych badań kontrolnych, ma możliwość porównywania stanu znamion w czasie.

Celem badania wideodermatoskopowego jest ocena, czy badane znamię jest zmianą barwnikową (melanocytową), a jeśli tak, to czy jest łagodna czy złośliwa. Badanie to jest bardzo ważne, ponieważ wcześnie wykryty czerniak jest w 100% uleczalny.

Badaniu temu powinny się poddawać systematycznie osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry tj. osoby:

z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, różnej wielkości i zabarwieniu
o jasnej karnacji (jasne skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych),
u których rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry
często poddające się naświetlaniom słonecznym (także w solariach), nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi, mające w przeszłości oparzenia słoneczne.

Bezwzględnie powinna zostać przebadany Pacjent, którego zmiana skórna zaczyna się zmieniać i charakteryzuje się:

nieregularnymi brzegami
ma kilka kolorów
szybko powiększa się
łuszczy się, krwawi, swędzi
ma powyżej 5 mm średnicy

Skontaktuj się z nami.

Informacja i rejestracja