Poradnia Urazowo - Ortopedyczna

Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Zespół lekarzy:

lek. med. Łukasz Polczak, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu
lek. med. Mariusz Kulawik,
specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu, rehabilitacji medycznej
 lek. med. Marcin Komarek, specjalista ortopedii i traumatologii

Poradnia Urazowo-Ortopedyczna w Katowicach diagnozuje oraz leczy urazy i choroby narządu ruchu (kości, stawów, mięśni, ścięgien, więzadeł), specjalizując się przy tym w profilaktyce i terapii schorzeń wrodzonych i nabytych. W ramach kompleksowej diagnostyki zlecane są badania specjalistyczne, takie jak: RTG, USG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa.

Czym się zajmuje Poradnia Urazowo-Ortopedyczna?

W Poradni Urazowo-Ortopedycznej nasi lekarze rozpoznają i leczą m.in.:

●      urazy narządu ruchu: złamania kości, skręcenia i zwichnięcia stawów, urazy ścięgien

●      choroby zwyrodnieniowe stawów

●      choroby kości

●      choroby przeciążeniowe narządu ruchu

●      choroby zapalne i zwyrodnieniowe okołostawowe

●      choroby kolana (uszkodzenia łąkotek, więzadeł, zmiany zwyrodnieniowe)

●      zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego

●      zmiany pourazowe narządu ruchu

●      wady postawy

●      deformacje narządu ruchu (haluksy, gangliony itp.)

●      choroby kręgosłupa (tzw. korzonki, rwa kulszowa, dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, osteoporoza, przebyte złamania kręgosłupa)

Lekarze specjaliści ortopedii i traumatologii kwalifikują do operacji, a także dobierają odpowiednie przedmioty ortopedyczne, umożliwiające poruszanie się w dysfunkcji narządu ruchu. W poradni można liczyć również na wykonanie najważniejszych zabiegów, takich jak m.in. nastawianie złamań i zwichnięć, unieruchomienie kończyn, punkcje i blokady stawów i tkanek okołostawowych, blokady przeciwbólowe czy zmiany opatrunków.

Cennik zabiegów ortopedycznych TUTAJ

 

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE (PRP) w naszej poradni 

Osocze bogatopłytkowe (ang. platelet rich plasma, PRP) zapewnia nowe, obiecujące możliwości regeneracji tkanek w wielu dziedzinach medycyny również leczeniu chorób stawów, ścięgien i więzadeł. PRP jest autologicznym, stężonym preparatem płytek krwi i powiązanych z nimi czynnikami wzrostu w niewielkiej objętości osocza. PRP uzyskuje się poprzez pobranie małej próbki krwi od pacjenta, a następnie odizolowanie leukocytów i płytek krwi od erytrocytów przy pomocy wirowania. Otrzymane w ten sposób PRP o wysokim stężeniu stosowane jest bezpośrednio w wybranej okolicy w celu przyspieszenia procesu gojenia tkanek.

Na czym polega czynność płytek krwi?

Płytki krwi odgrywają ważną rolę w naturalnej reakcji gojenia się organizmu. Wewnątrz płytek obecne są ziarnistości alfa, które zawierają czynniki krzepnięcia i wzrostu, uwalniane w przebiegu procesu gojenia. Wskutek aktywacji płytki krwi agregują, a następnie uwalniają czynniki wzrostu, które pobudzają reakcje kaskady gojenia.

Informacja i rejestracja

Przychodnia EMC Silesia jest czynna w godzinach od 7.00 do 18.30