Diagnostyka i rehabilitacja neuropsychologiczna

Diagnostyka i rehabilitacja neuropsychologiczna

Turnusy rehabilitacji neuropsychologicznej, Terapia funkcji poznawczych, Program Cerebrolizyna

 

Sprawność poznawcza u osób starszych jest równie ważna jak ich sprawność ruchowa. Diagnozowanie wczesnych faz  łagodnych zaburzeń poznawczych  (MCI ) oraz otępienia jak również wspieranie terapeutyczne słabnącej w  chorobie aktywności mózgu to oferta dla pacjentów, którzy wraz z wiekiem odczuwają dyskomfort związany z trudnościami z zapamiętywaniem czy orientacją w swoim otoczeniu. Propozycja terapii funkcji poznawczych skierowana jest również do pacjentów po udarach jak i osób, które ze względu na sytuację życiową potrzebują wsparcia psychologicznego. Nie tylko dla Seniorów!

TURNUSY REHABILITACJI NEUROPSYCHOLOGICZNEJ 5, 12, 19 dni | 1500 zł / 2300 zł/ 3700 zł

 • Kwalifikacja do pobytu szpitalnego, opracowanie indywidualnego programu rehabilitacji neuropsychologicznej, zlecenie ćwiczeń oraz spotkań terapeutycznych.
 • Podstawowe badania laboratoryjne i diagnostyczne, edukacja dietetyczna.
 • Indywidualny program rehabilitacji neuropsychologicznej z wykorzystaniem zeszytów ćwiczeń oraz programów komputerowych, indywidualnych sesji terapeutycznych z psychologiem, terapii zajęciowej, ćwiczeń logopedycznych oraz ćwiczeń ruchowych.

PROGRAM CEREBROLIZYNA

SŁABSZA PAMIĘĆ - CO TO OZNACZA I JAK TO SPRAWDZIĆ?
Osoby w wieku ok 55-60 lat w przypadku zauważenia trudności w zapamiętywaniu, koncentracji i uczenia się – częsty objaw „mam to na końcu języka” – mogą skorzystać z diagnostyki pod kątem występowania MCI, które u 8% osób w ciągu roku rozwija się w kierunku otępienia. Konsultacja lekarza oddziału geriatrycznego oraz diagnostyka neuropsychologiczna pod kątem oceny formy występowania MCI  z możliwością pogłębienia diagnostyki w kierunku oceny tempa postępowania zidentyfikowanych zaburzeń (funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu) daje możliwość oceny formy i stopnia zaawansowania MCI oraz określenia z jakim prawdopodobieństwem będzie się ono rozwijało w kierunku otępienia.

CEREBROLIZYNA - LEK WSPIERAJĄCY W TERAPII ŁAGODZENIA OBJAWÓW MCI I OTĘPIENIA
Jednym ze sposobów terapii w przypadku identyfikacji postępujących zaburzeń poznawczych jest poszerzenie jej zakresu w oparciu o lek Cerebrolizyna. Terapia inicjująca, która trwa 20 dni i polega na codziennym dożylnym podawaniu leku w dawce 20 ml. Po 3 i 6 miesiącach od zakończenia terapii następuje weryfikacja jej skuteczności (wizyty kontrolne). W przypadku już zdiagnozowanego otępienia w jego wczesnej i umiarkowanej fazie kiedy istnieją wskazania do włączenia terapii farmakologicznych oraz psychologicznych wyhamowujących tempo rozwoju choroby, Cerebrolizyna może być jedną ze składowych terapii gdyż nie wyklucza stosowania jej łącznie z terapią prokognitywną. Poza terapią Cerebrolizyną osoby chore mogą zażywać leki podawane jako terapię prokognitywną opartą o inhibitory acetylocholinesterazy oraz antagonistów glutaminianu działających na poziomie komórek nerwowych.

MOŻLIWA POMOC
Szpital Geriatryczny im. Jana Pawła II w Katowicach oferuje zarówno diagnostykę MCI oraz otępienia z możliwością przeprowadzenia terapii farmakologicznej z wykorzystaniem leku Cerebrolizyna oraz terapii farmakologicznej i psychologicznej. Terapia psychologiczna dla wygody Pacjentów prowadzona jest formie 20 sesji 30 minutowych ćwiczeń, następujących bezpośrednio po podaniu leku. Celem terapii jest zwalnianie postępu zaburzeń poznawczych, które zostały rozpoznane u Pacjenta.

KOLEJNE KROKI DZIAŁANIA

Przy podejrzeniu MCI:
Krok 1: Diagnostyka MCI z rezonansem magnetycznym (RM) funkcjonalnym mózgu  | 2530 zł
Krok 2:  Jeżeli potwierdzona została postać MCI przechodząca w łagodne otępienie - kwalifikacja do leczenia Cerebrolizyną | dopłata za diagnostykę laboratoryjną do Kroku 1150 zł
Krok 3: Terapia MCI z zastosowaniem leku Cerebrolizyna   | 3200 zł
Krok 4 (opcjonalnie):  Równoległa terapia neuropsychologiczna (trening funkcji poznawczych z wykorzystaniem m.in. programów komputerowych) (20 spotkań x 30-40min.) | 960 zł

Przy zdiagnozowanym OTĘPIENIU:
Krok 1:  Kwalifikacja do leczenia Cerebrolizyną (ze zdiagnozowanym OTĘPIENIEM) (diagnostyka laboratoryjna, konsultacja lekarska i psychologiczna) | 500 zł
Krok 2: Terapia OTĘPIENIA z zastosowaniem leku Cerebrolizyna z wizytą kontrolną po 3 (konsultacja lekarska i psychologiczna) i 6 (konsultacja psychologiczna) miesiącach po zakończeniu terapii | 3200 zł
Krok 3 (opcjonalnie): Równoległa terapia neuropsychologiczna (trening funkcji poznawczych z wykorzystaniem m.in. programów komputerowych) (20 spotkań x 30-40 min.) | 960 zł

WARUNKI POBYTOWE (dotyczy pobytów szpitalnych)

 • Usługi realizowane są w tzw. budynku C, w oddziale 23-osobowym (dwa piętra).
 • Pacjenci przebywają w pokojach 2 osobowych, wyposażonych w własne zaplecze sanitarne.
 • Opiekę nad pacjentami sprawuje zespół medyczny w trybie 24h/7dni.
 • Na każdym piętrze do dyspozycji Pacjentów jest aneks kuchenny.
 • Pacjenci mają do dyspozycji świetlicę oraz na każdym piętrze kącik seniora.
 • Pobyt jest objęty usługą koordynacji realizowaną przez Koordynatora Pacjenta.

WARUNKI REALIZACJI OFERTY

 • Skorzystanie z usługi wymaga wcześniejszego umówienia terminu.
 • Pobyt stacjonarny realizowany jest w trybie hospitalizacji planowej i podlega Regulaminowi pobytu w Szpitalu.
 • O przyjęciu do Szpitala decyduje lekarz podczas kwalifikacji. 
 • Oferta nie podlega finansowaniu w ramach NFZ. (Zasady i warunki przyjęcia na oddział geriatryczny w ramach NFZ dostępne są w Zakładce Oddział.)
 • Koszt leczenia można również pokryć płatnością ratalną (MediRaty). Współpracujemy również z firmami ubezpieczeniowymi.

LEKARZ PROWADZĄCY - lek. med. Anna Torbus

ZESPÓŁ PSYCHOLOGÓW -  mgr Adam Bednorz, mgr Urszula Kłosińska (Kmieć)

Lekarz Oddziału udziela informacji dotyczących stanu zdrowia Pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach 13:00 - 14:00. Informacje udzielane są osobom do tego upoważnionym. 

KONTAKT

Koordynator Pacjenta:

tel. +48 739 047 347 (godz. 8.00 - 15.30; telefon jest czynny w dni robocze)

e-mail: katowice@emc-sa.pl

Informujemy, że Koordynator Pacjenta nie udziela informacji na temat przyjęć do Szpitala w ramach NFZ.

 

 

Koordynator Pacjenta

godz. 8.00 - 15.30; telefon jest czynny w dni robocze