EuroMediCare / Badania diagnostyczne / MRI

Pracownia MRI


MRI (z ang. Magnetic Resonance Imaging), czyli rezonans magnetyczny, to nieinwazyjna, bezbolesna metoda diagnostyczna, będąca dziś jedną z najbardziej precyzyjnych metod diagnostyki obrazowej. Pozwala wykryć ewentualne zmiany w tkankach i narządach wewnętrznych z kilkumilimetrową precyzją, jest też podstawą do skutecznej oceny ich ogólnego stanu. W naszej Pracowni wykonujemy badanie MRI przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Dzięki temu zyskujemy wysoką jakość diagnostyczną, a nasi pacjenci przechodzą badanie w komfortowych, bezstresowych warunkach.

info icona

Rezonans magnetyczny:
Dedykowany numer do umawiania się na rezonans: 795 311 233


EuroMediCare – Dlaczego MRI warto robić u nas?

Informacje o badaniach

Cholangiografia MR, czyli rezonans magnetyczny dróg żółciowych, to badanie pozwalające na ocenę stanu dróg żółciowych (przewodu wątrobowego, pęcherzykowego i żółciowego) oraz wątroby, dróg żółciowych wewnątrzwątrobowych, trzustki i przewodu trzustkowego. Badanie wykonywane jest na czczo, za pomocą rezonansu magnetycznego, jest nieinwazyjne i nie wymaga użycia kontrastu.

Rezonans magnetyczny głowy to badanie pozwalające na dokonanie oceny struktur mózgu i wykrycie istniejących nieprawidłowości. W przypadku, gdy konieczne jest podanie kontrastu, należy zbadać poziom kreatyniny, a pacjent powinien pozostać na czczo około 6-8 godzin przed badaniem. Gdy rezonans magnetyczny wykonywany jest bez kontrastu nie wymaga się od pacjenta żadnego specjalnego przygotowania. Badanie trwa do 30-40 minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Rezonans magnetyczny prostaty (gruczołu krokowego) pozwala na wczesne wykrycie i wyleczenie choroby nowotworowej. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa około 40 minut. Do jego wykonania niezbędne jest podanie kontrastu, zatem przed badaniem docelowym należy oznaczyć poziom kreatyniny we krwi.

Rezonans magnetyczny jamy brzusznej to badanie umożliwiające zobrazowanie stanu znajdujących się w niej narządów wewnętrznych. Może być wykonane bez kontrastu, wówczas nie wymaga specjalnego przygotowania, lub z kontrastem – wtedy niezbędne jest oznaczenie poziomu kreatyniny we krwi. W obu przypadkach warto przed wykonaniem rezonansu przestawić się na lekkostrawną dietę. Badanie jest bezbolesne, a jego przeprowadzenie trwa maksymalnie godzinę.

Rezonans magnetyczny kończyn wykonywany jest w celu oceny stanu stawów i kości – zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku kontroli gojenia pourazowego. Jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Czas trwania jest determinowany przez wstępną diagnozę oraz badane miejsce – wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Badanie jest bezpieczne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa jest popularną metodą diagnostyczną w przypadku chorób ortopedycznych czy neurologicznych, a także nagłych urazów. Umożliwia ocenę rdzenia kręgowego, kręgów, a nawet krążków międzykręgowych. Badaniu można poddać cały kręgosłup lub, w zależności od potrzeb, tylko wybrany jego odcinek – szyjny, piersiowy lub lędźwiowy (często badanie tego ostatniego połączone jest z badaniem odcinka krzyżowego). Badanie MRI kręgosłupa wykonywane jest w pozycji leżącej. Pacjent pozostaje wewnątrz tuby aparatu od 20 do 60 minut. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga szczególnego przygotowania.

Rezonans magnetyczny miednicy mniejszej i większej to badanie istotne w diagnostyce chorób i dysfunkcji układu moczowo-płciowego i pokarmowego. Pomaga w wykryciu zmian w takich narządach, jak m.in. pęcherz moczowy, jajniki, macica, prostata czy dolna część jelita grubego. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne – bywa również wykonywane u kobiet w ciąży w celu oceny stanu łożyska i płodu. Czas wykonania procedury może zająć do 70 minut. Badanie może być wykonane z kontrastem lub bez, jednak bez względu na wybór metody niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie, o którego szczegółach poinformuje osoba zapisująca na badanie.

Rezonans magnetyczny nadgarstka to nieinwazyjne badanie obrazowe, które zazwyczaj zalecane jest, gdy dojdzie do urazu stawu promieniowo-nadgarstkowego. Stosowane jest także wtedy, gdy istnieje podejrzenie zmian chorobowych lub pourazowych (dotyczy to kości, ścięgien, więzadeł, nerwów, naczyń krwionośnych i mięśni). By uwidocznić naczynia krwionośne i wszelkie zmiany, czasem podczas badania podaje się pacjentowi dożylnie kontrast, który pobudza emisję fal radiowych, co zwiększa precyzję obrazowania. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej w specjalnej tubie aparatu. Trwa od 30 do 60 minut i jest bezbolesne. Nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać, chyba że pacjent będzie miał mieć podany środek cieniujący – przed badaniem powinien wtedy być na czczo (lub nie jeść co najmniej przez 3 ostatnie godziny) oraz okazać wyniki badań dotyczące poziomu kreatyniny we krwi.

Rezonans magnetyczny nerek i pęcherza moczowego to diagnostyczne badanie obrazowe narządów układu moczowo-płciowego. Dzięki niemu można wykryć i scharakteryzować schorzenia (w tym nowotwory złośliwe) pęcherza moczowego, moczowodów i nerek. Badanie służy nie tylko diagnostyce, ale też monitorowaniu postępów leczenia, jeśli pacjent jest w trakcie terapii. Jest bezbolesne i nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.

Rezonans magnetyczny prostaty (gruczołu krokowego) pozwala na wczesne wykrycie i wyleczenie choroby nowotworowej. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa około 40 minut. Do jego wykonania niezbędne jest podanie kontrastu, zatem przed badaniem docelowym należy oznaczyć poziom kreatyniny we krwi.

Przysadka mózgowa to niewielki, lecz bardzo ważny gruczoł. Od jej prawidłowego funkcjonowania zależy wiele procesów życiowych, a wszelkie zaburzenia mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Rezonans magnetyczny pozwoli szybko i skutecznie wykryć wszelkie nieprawidłowości. Na podstawie wyników ocenia się budowę przysadki (czy jest prawidłowa) oraz stwierdza, czy występują jakieś podejrzane zmiany w niej lub w jej pobliżu. Najczęściej badaniu towarzyszy podanie pacjentowi środka kontrastowego, co wzmacnia obraz tkanek oraz naczyń krwionośnych. Podczas rezonansu przysadka jest wielokrotnie skanowana, by uzyskać tak precyzyjny obraz, jak to możliwe. MRI umożliwia dokładne uwidocznienie gruczolaków, a nawet mikrogruczolaków. Badanie może trwać nawet 90 minut, odbywa się na leżąco, a pacjent przebywający w tym czasie w tubie aparatu ma możliwość kontaktowania się z personelem przez specjalny mikrofon.

Rezonans magnetyczny stawów to badanie umożliwiające obrazowanie tkanek, znajdujących się w stawach i kończynach, a co za tym idzie – diagnozowanie chorób i wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie może być wykonywane bez użycia bądź z wykorzystaniem kontrastu – w drugim przypadku na rezonans należy stawić się na czczo, a wcześniej oznaczyć poziom kreatyniny we krwi. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. W zależności od badanej części ciała może trwać od 15 do 60 minut.

Zatoki przynosowe to pneumatyczne przestrzenie znajdujące się w kościach twarzoczaszki. Na ich schorzenia skarży się z roku na rok coraz więcej osób, a w diagnozowaniu problemów doskonale sprawdza się rezonans magnetyczny. To badanie, które pozwala zobrazować ich struktury anatomiczne w bardzo dokładny sposób. Przeprowadzane jest w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się na specjalnym stole, a następnie wsuwany jest do wnętrza aparatu, gdzie przebywa od 20 do 60 minut. Należy pamiętać, by przed badaniem pozbyć się wszystkich luźnych oraz metalowych elementów (biżuteria, okulary, telefon komórkowy, etc.). Pacjent podczas badania nie powinien mieć makijażu (w tym permanentnego) ani lakieru na włosach – niektóre kosmetyki zawierają drobinki metali, które mogą zaburzyć obraz.

Lista placówek w których usługa jest dostępna

EuroMediCare Wrocław Szpital

ul. Pilczycka 144 54-144 Wrocław

EuroMediCare Wrocław Szpital

Zobacz ofertę
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Nasz Dział Informacji dla Pacjentów udzieli Ci informacji o:
  • Przygotowaniu się do wizyty
  • Dostępnych metodach leczenia
  • Wykonywanych przez nas badaniach
  • Całym procesie leczenia
Lekarz
ikona telefon
USŁUGI NFZ
ikona telefon
USŁUGI PRYWATNE
Jak umówić się do lekarza??

ikona telefon
Zadzwoń

W celu umówienia się na NFZ
+48 71 71 17 400

W celu umówienia się prywatnie
+48 71 71 17 411

Rejestracja telefoniczna
poniedziałek – piątek 7:00 – 18:00

Rejestracja w placówce

Rejestracja jest również możliwa na
miejscu w placówkach, w których
specjalista przymuje. Sprawdź godziny
funkcjonowania konkretnej placówki aby
dowiedzieć się kiedy można zarejestrować
się na miejscu.

ikona wiadomość
Napisz wiadomość

Rejestracja jest również możliwa
drogą mailową.
Napisz do nas:
info@euromedicare.pl

ikna kontakt telefoniczny
usługi nfz
ikona kontakt telefoniczny
usługi prywatne